דרכי טיפול בכאבי גב ושרירים

Back pain of business person

הגב הוא איבר רגיש במיוחד שנמצא תחת עומס רב במשך חלק גדול משעות היום. התוצאה היא שכמעט כל בני האדם יסבלו מכאבים באזור כזה או אחר של הגב לפחות פעם בחיים, ויש גם מקרים קשים של כאבים עזים ואפילו מוגבלות בתנועה עקב הכאב. בכתבה זו מפורטות דרכי טיפול אפקטיביות במיוחד בתופעה – וכדאי להכיר את כולן כדי לבחור את זו המתאימה ביותר לכם.

טיפול תרופתי

הרפואה המערבית מציעה למי שסובל מכאבים בגב בעיקר תרופות מסוגים שונים. ישנם כדורים שמשככים כאב, אופציה נוספת היא מריחת משחות כמו טראומיל או בנגיי שיכולות לטפל בדלקת כשזהו המקור לכאב, ובמקרים מסוימים ימליץ הרופא המטפל על זריקות הישר לאזור הכואב – זריקות אפידורל מתאימות למצב שבו הכאב הוא תוצר של לחץ על עצבים עקב פריצת דיסק, היצרות של תעלת השדרה או שינויים ניווניים. חשוב להדגיש כי בחלק גדול מהמקרים הטיפול התרופתי מספק הקלה זמנית אבל לא פותר את הבעיה מהשורש.

רפלקסולוגיה

שיטת טיפול שמבוססת על הקשר בין כפות הרגליים לאיברים אחרים בגוף ובמקרה זה הגב. טיפול רפלקסולוגי בכאבי גב יכלול אבחון מדויק של מקור הכאבים בגב והמיקום שלהם, ולאחר מכן עיסוי של כפות הרגליים, מתיחות ולחיצות בעוצמה מדויקת בנקודות שנבחרו בקפידה משום שהן קשורות לגב. נקודה אחת לדוגמה נקראת KD1 – נקודה שהמיקום שלה הוא במרכזה של כף הרגל, ממש מתחת לכרית. עיסוי KD1 במשך מספר שניות, עם יד אחת או עם שתי הידיים, בתנועות מעגליות עשוי להפחית במידה משמעותית את כאבי הגב. נקודה רלוונטית נוספת היא LV3 שנמצאת על העצם שמחברת את הבוהן והאצבע שלידה. הפעלת לחץ מתון במשך דקה ולאחר מכן עיסוי עדין בשתי כפות הרגליים בזו אחר זו עשוי לתרום מאוד להקלה.

דיקור סיני

שיטת טיפול נוספת שמבוססת על הקשרים שיש בין איברים שונים בגוף. מהות הדיקור היא איתור חסימות בזרימת האנרגיה בגוף – חסימות שגורמות לכאבים בגב – ופתיחתן באמצעות מחטים עדינות שמוחדרות לנקודות הרלוונטיות לשחרור החסימה. תועלת נוספת של דיקור סיני במצב של כאבי גב היא שחרור האנדורפינים שמתבצע במהלך הטיפול, ומאחר שהורמונים אלה מהווים משככי כאבים טבעיים, מעבר לטיפול השורש בבעיה ישנה גם הקלה מידית.

אוסטאופתיה

טכניקה עדינה ומדויקת שכוללת עיסויים ומניפולציות של שרירים ועצמות. פעולות אלה מבוצעות על-מנת להחזיר לגוף של המטופל או המטופלת את התנועתיות, כך שלא יהיו מגבלות בתפקוד. האמצעי הוא שחרור של חסימות בשרירים, מפרקים ורקמות. האוסטאופתיה גם מפחיתה את רמת הכאב. הבסיס לטיפול בשיטה זו, שפותחה כבר במאה ה-19 ע"י רופא אמריקאי שהאמין כי שורש המחלות השונות הוא במערכת השרירים והשלד, הוא אבחון של מצב המפרקים והשרירים הרלוונטיים לכאבים בגב. טיפול באוסטאופתיה מתאים מאוד גם למצבים של כאבי שרירים במקומות שונים בגוף.

מכשיר טנס ביתי

מכשיר טנס ביתי מיעד לכל מי שסובל מכאבי שרירים, בכל איזור בגוף: גב, צוואר, ברכיים, כך היד ועוד. המכשיר מגרה את שרירי הגוף שלנו באמצעות פולסים חשמליים, כך הוא יוצר כיווץ חזק של השריר ומקל על הכאב בו. המכשיר גורם גם לשחרור מוגבר של אנדורפינים מהגוף עצמו, שהם סוג של הורמונים שמקלים על כאב באופן טבעי. יתרונות נוספים של מכשירי טנס ביתיים הם הקלה על עייפות, שיפור ההרגשה הכללית ובמקרים רבים מניעת צורך בלקיחת תרופות מיותרות.

***נכתב באדיבות חברת העיקר הבריאות.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן