כיצד מתבצע ניתוח שחזור רצועה צולבת?

Therapist showing knee joint model

קרע ברצועה הצולבת היא פציעה נפוצה מאוד. במקרים רבים תפקוד האזור אינו שב לקדמותו, טיפולי הפיזיותרפיה אינם מועילים דיים והטיפול באמצעות נעלי ה־APOS (המאמצות ומאמנות את השריר ליציבה), אינו משיב לגוף את שיווי המשקל שאבד לו.

פציעה כה חמורה משבשת את אורח החיים, גורמת לסבל ומונעת קיום פעילויות אהובות כמו ספורט וטיולים. כדי להחזיר את התפקוד לקדמותו, נדרש פעמים רבות ניתוח לשחזור הרצועה.

מדוע נדרש הניתוח?

הפציעה עצמה מתרחשת בדרך כלל מחבלה, נפילה או תנועה פתאומית לא נכונה. בעת הפציעה נשמע "קליק" מכיוון הברך – הרצועה הצולבת הקדמית, אשר שומרת על השוק ומונעת ממנו מלהחליק קדימה, נקרעת, ולכן נפוצה התחושה שהברך "בורחת" החוצה.  הכאב סביב הפציעה הוא רב וחד, והאזור מתנפח בעקבות דימום פנימי.

הברך מאבדת את שיווי המשקל כשמופעל עליה לחץ או כשנעשות תנועות מסוימות במאמץ, דבר שדורש מנוחה רבה והגבלה של תזוזות הגוף. כדי להשיב את האזור לפעילות, למנוע כאב מיותר ולאפשר חזרה לפעילות ספורטיבית, מבצעים ניתוח שחזור רצועה צולבת.

מהו  הליך הניתוח?

הניתוח נעשה לאחר צום בן שש שעות, שמתוכן ניתן לשתות מים בשלוש השעות הראשונות. לפני תחילת הניתוח נבדק ונסקר מבנה הברך, ונעשית בדיקה של הקרע וניקוי יסודי של הרצועה שנקרעה.

השחזור עצמו נעשה באמצעות גיד, שאותו דוגמים משרירי הירך האחוריים, או באמצעות שתל אלוגרפט, גיד הנלקח כתרומת איברים מן המת. הגיד מועבר דרך תעלות בשוק ובירך, אשר נקדחו בדיוק בנקודות החיבור המקוריות של הרצועה.

הרצועה החדשה מקובעת במקומה, ולאחר וידוא יציבותה, האזור נתפר ונחבש.

האם הניתוח מסוכן?

הניתוח נחשב להליך מהיר (בן שעה וחצי־שעתיים) אשר נעשה בבטיחות ובזהירות, בסביבה סטרילית ועם מעקב אחרי ההחלמה. המטופל נשלח בדרך כלל לביתו כבר באותו היום להתאוששות. אחוז הסיבוכים נמוך יחסית (1%–2%) , וכולל מקרי זיהום, אי החלמה של האזור, קליקים ותנועה מוגבלת, פגיעה במפרק או בכלי דם מסביב לו ופגיעה עצבית. ניתן לדעת בוודאות שהניתוח צלח כאשר אורתופד מאשר את העמידות והיציבות של הברך, וכן השינוי מורגש במהלך הפעילות היום־יומית הסדירה. טווח התנועה של המפרק הוא רחב וכבר לא מורגש אותו כאב בעת הזזתו.

כיצד מחלימים מהניתוח?

לאחר הניתוח, אשר נעשה בהרדמה מלאה, מועבר המטופל לחדר התאוששות שבו הוא מתעורר. לאורך כל ההתאוששות נעשה מעקב אחר המטופל על ידי הצוות הרפואי ופיזיותרפיסט, אשר ילווה אותו בצעדיו הראשונים. הוא ישוחרר לביתו ויקבל מרשם למשככי כאבים.

כבר למחרת היום יגיע המטופל לפיזיותרפיסט לטיפול ראשוני. בזמן הביקור תקבע תוכנית החלמה, שתדרוש מחויבות והתמדה.

תהליך ההחלמה בן מספר חודשים והצלחתו תלויה בהתמדת המטופל. חשוב לבצע בבית את התרגילים הנלמדים כדי לאפשר לברך לשוב לאיתנה. פיזיותרפיה טובה מביאה לטיפול ותוצאות מוצלחים.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן