אילו טיפולים יש לרפואה האלטרנטיבית להתמודדות עם חרדה חברתית?

Present moment mindful meditation

חרדה חברתית היא הפרעה המשפיעה על אנשים רבים. ולכן חשוב למצוא טיפול שיכול לעזור בבעיה. הפרעת חרדה חברתית היא מצב בריאותי נפשי שכיח המשפיע על אלפי אנשים בישראל. היא נגרמת על ידי פחד של אדם להישפט, להיות מושפל או נבוך בסיטואציות חברתיות, והיא עלולה להוביל למגוון תסמינים. לרפואה האלטרנטיבית יש מספר טיפולים לחרדה חברתית.

המונח רפואה אלטרנטיבית שימש לתיאור מגוון רחב של שיטות, מוצרים וטיפולים שאינם חלק מהרפואה המערבית הקונבנציונלית. רפואה אלטרנטיבית אינה מערכת או אסכולה אחת. ניתן לסווג אותו לסוגים שונים, כגון צמחי מרפא, הומאופתיה, נטורופתיה ורפואה סינית מסורתית.

ישנן אפשרויות טיפול רבות בחרדה חברתית וחשוב למצוא את המתאים לך ביותר. אתה יכול לדבר עם הרופא שלך על אפשרויות טיפול תרופתיות, או לנסות טכניקות עזרה עצמית כגון: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), מדיטציית מיינדפולנס ופעילות גופנית.

טיפולים אלטרנטיביים לחרדה חברתית יכולים לכלול:

ישנם מספר טיפולים אלטרנטיביים לחרדה חברתית. אלו כוללים:

  • טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT)
  • טיפול בחשיפה
  • טכניקות מדיטציה (מיינדפולנס)
  • טיפול בעיסוי
  • שיעורי יוגה ודיקור סיני.

הטיפול האלטרנטיבי הפופולרי ביותר בחרדה חברתית הוא מדיטציה. מדיטציה היא הפעולה של ישיבה בשקט והתמקדות בנשימה, במחשבות או במנטרה להפחתת מתח. זה יכול להיעשות בדרכים רבות כמו ישיבה בשקט במשך 10 דקות בכל יום או תרגול מיינדפולנס.

טיפול בחרדה חברתית על ידי דיקור סיני / טיפול בחשיפה

טיפול אלטרנטיבי נוסף הוא דיקור סיני שנמצא כבעל השפעות חיוביות מסוימות על אנשים עם חרדה חברתית. דיקור סיני כולל החדרת מחטים דקות לנקודות ספציפיות בגוף המחוברות לאיברים ומרידיאנים שונים (ערוצי אנרגיה). המחטים מעוררות נקודות אלו שיכולות לסייע בוויסות מצב הרוח והרגשות וכן להפחית כאב. בנוסף יש עוד טיפולים רבים להפרעת חרדה חברתית, טיפול חלופי אחד נקרא טיפול בחשיפה. טיפול בחשיפה הוא כאשר אדם חושף את עצמו בהדרגה לדבר שגורם לו לחרדה עד שהפחד שלו שוכך. ניתן לעשות זאת בעזרת מטפל או לבד על ידי שימוש בחומרים לעזרה עצמית כמו ספרים או סרטונים.

נתונים על חרדה חברתית וטיפול באמצעות מיינדפולנס

חרדה חברתית היא הפרעה הפוגעת ב-10% מהאוכלוסייה. לחרדה חברתית יש תסמינים רבים, כולל חרדת ביצוע, פחד ממבוכה, פחד משיפוטיות והימנעות. ההפרעה מתרחשת לעתים קרובות יחד עם מחלות נפש אחרות כמו דיכאון ניתן לטפל באמצעות תרופות וטיפול, או לחילופין באמצעות טכניקות מיינדפולנס.

מיינדפולנס היא סוג של טיפול קוגניטיבי המלמד אנשים כיצד לשלוט במחשבות וברגשות שלהם כדי לחיות חיים מספקים יותר. נמצא כי הוא יעיל יותר מטיפול קוגניטיבי התנהגותי מסורתי, שכן הוא מתמקד ברגע ולא בניסיון לשנות התנהגויות בעתיד. צורת טיפול זו צוברת פופולריות והופכת פופולרית יותר ויותר מכיוון שהיא נגישה וזולה, עם משאבים מקוונים רבים זמינים בחינם.

אולי תאהבו גם

הרשמה

הירשמו לניולזטר שלנו לקבלת עדכונים

עקבו אחרינו

דילוג לתוכן